Obowiązkowy NIP nabywcy na paragonie – zmiana przepisów od 2020 r.

Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury dla firmy do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie fiskalnym wpisze się NIP nabywcy–
(dotyczy tylko faktur wystawianych na rzecz firmy). Gdy nabywcą będzie osoba nieprowadząca działalności gospodarczej-
postępowanie bez zmian, czyli nadal można wystawić fakturę do paragonu bez NIP nabywcy. Jeśli sprzedawca nie będzie miał technicznej możliwości wpisania numeru NIP na paragonie (np. z powodu posiadania starszej kasy fiskalnej), nabywca musi zadeklarować chęć otrzymania faktury na firmę już w momencie zakupu, żeby nie wystawiać mu paragonu – tylko fakturę.

Paragon dla firmy, który zostanie wystawiony bez NIP-u nabywcy, nie będzie upoważniał do wystawienia faktury VAT z ww. paragonu za wykonaną transakcję.Jeśli mimo to zostanie wystawiona faktura do paragonu, który nie posiada numeru NIP sprzedającemu grozi sankcja w wysokości 100% kwoty podatku VAT wykazanego na fakturze.

W związku z tym, bardzo prosimy:

o nie wystawianie faktur do paragonów bez NIP, gdy nabywcą jest firma, oraz o skontaktowanie się z serwisantem kas fiskalnych z pytaniem o możliwość umieszczania numeru NIP nabywcy na paragonie fiskalnym.

Nowy przepis nie obowiązuje podatników świadczących usługi taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

Najnowsze artykuły

Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – nowy obowiązek dla spółek
15 marca, 2020
Mikrorachunek: co zrobić w przypadku przelewu na nieprawidłowy numer konta?
14 marca, 2020

Nie znalazłeś odpowiedzi? Zapraszam do kontaktu i bezpłatnych konsultacji. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy. Postaram się udzielić wyczerpującej odpowiedzi tak szybko jak będzie to możliwe.

AllEscort